SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
27.04.2017
Wiceminister Szymański: UE nie powinna dłużej zwlekać z ruchem bezwizowym dla Ukrainy, depesza PAP z 26 kwietnia 2017 r.
RODM Warszawa

UE nie powinna dłużej zwlekać z wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Ukrainy - podkreślił wiceszef MSZ Konrad Szymański. W jego ocenie Unia powinna zachowywać się hojniej wobec wschodnich sąsiadów, w szczególności wobec tych, które płacą cenę za to, że chcą pozostać bliżej Europy.


"Polska od samego początku nie tylko popiera wprowadzenie ruchu bezwizowego między UE a Ukrainą, ale też zachęca do tego, żeby te decyzje były podejmowane jak najszybciej" - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych.


"Na decyzję na czas już niestety nie mamy szansy, ponieważ Unia zwlekała bardzo długo z tym procesem, natomiast jesteśmy zainteresowani tym, aby ten czas nie płynął już dłużej, ponieważ koszty polityczne takich zahamowań, takiego powstrzymywania się, z różnych powodów, Unii Europejskiej są oczywiste i są one negatywne" - mówił Szymański.


W jego ocenie "Unia Europejska powinna zachowywać się hojniej wobec wschodnich sąsiadów, w szczególności wobec tych państw, które płacą olbrzymią cenę wewnętrzną za to, że chcą pozostać bliżej Europy".


Ambasadorowie państw unijnych poparli w środę zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Aby decyzja weszła w życie, potrzeba formalnej zgody państw członkowskich.
Komisja Europejska już w kwietniu 2016 roku zaleciła zniesienie wiz dla Ukraińców, kraje UE zwlekały z decyzją.


Po wejściu w życie porozumienia, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, mogli wjechać do krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.


Źródło: PAP za www.msz.gov.pl

 

Zadanie dofinansowane ze środkow ministerstwa spraw zagranicznych