Westinghouse będzie odpowiedzialny za budowę pierwszej elektrowni atomowej.
– Silny sojusz Polska-USA daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Electric Company. Dziękuję Ambasadzie USA za współpracę – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.
Elektrownia ma powstać na Pomorzu. Analizowane są dwie lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino.


– Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 roku było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 roku. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata – zaznaczyła minister Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Na kontrakty mogą liczyć polskie firmy. Ponad 50 proc. ma trafić do polskich firm.